![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg8YtfbWf5r3XXnJ3EEA0RWu8OMQz5we954BwoSQVQm5Lq_H42vCRa1ooEgT4BiC832Ar04XWSSYB7p0r4UK7BG_NSH9P6DcvwalVGt2EiyKYibP4uHFjAYniKMUdmT3_HnnVrjGh0clOef/s1600/%CE%A0%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%93%CE%99%CE%91+%CE%93%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%91+%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B1%CF%82+%CE%96%CF%89%CE%BF%CE%B4.+%CE%A0%CE%B7%CE%B3%CE%AE.jpg)
Σε παραδοσιακό γλέντι προσκαλεί ο Δήμος Λαυρεωτικής, στην Ιερά Πανήγυρη της Ζωοδόχου Πηγής, στην Παναγία Γκαρικά Κερατέας.
Η Θεία Λειτουργία θα τελεστεί από τις 7:30 π.μ έως 9:45 π.μ..
Αμέσως μετά και σύμφωνα με το έθιμο, θα προσφερθεί το καθιερωμένο φαγητό και θα ακολουθήσει παραδοσιακό γλέντι!
Η Παναγία Καρικά όπως είναι το ορθότερο ή Γκαρικά, είναι ένας πανέμορφος μεταβυζαντινός Ναός του 18ου αιώνα, που αποτελούσε τον κυρίως Ναό Μοναστηριού, το οποίο είχε κλείσει η περίφημη Αντιβασιλεία Όθωνα μαζί με εκατοντάδες άλλα, για να τα εκποιήσει προκειμένου να πληρωθούν τα δήθεν δάνεια (το γνωστό παλαιό παραμύθι), αλλά και για να ξεριζωθεί η Ορθόδοξη Πίστη από τους Έλληνες, η οποία υπήρξε το μεγάλο πάντα εμπόδιο κατακτητών και "ηγετών"...