Με το σύνθημα "όλη η Ελλάδα τραβάει κουπί" ξεκίνησε αυτό το Σαββατοκύριακο (9-10 Μαΐου 2015) από τον πανέμορφο Πόρο, η σειρά αγώνων κάνοε καγιάκ, της Kayak Greece, με περισσότερους από 200 αθλητές και αθλήτριες να βρίσκονται στην εκκίνηση!
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgMbPgAOa_xWxfrAxci3Y8kkPRM3NKaQevPISnXe59ckJMR7oouHJYky-YGbtKm2mIDfGlu9PiP_8P-puDDJ-7_cPiUPK0_mVabCOawJF86mTdWhkWo7lOnCNQTf9OX-53jPdWrV5tWlTQq/s400/%CE%9A%CE%91%CE%A5%CE%91%CE%9A+%CE%A0%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%82+2.jpg)
Οι αγώνες γίνονται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και εκτός από τον Πόρο, θα συνεχιστούν σε Πειραιά και Θεσσαλονίκη:
* 1ος Αγώνας: Σάββατο-Κυριακή 9 & 10 Μαΐου 2015, στον Πόρο
* 2ος Αγώνας: Κυριακή 31 Μαΐου 2015, στο Μικρολίμανο, Πειραιά
* 3ος Αγώνας: Σάββατο-Κυριακή 19-20 Σεπτεμβρίου, στην Θεσσαλονίκη
Το πρόγραμμα πέρα από τους αγώνες κάνοε – καγιάκ σπριντ θα περιλαμβάνει θεαματικά αγωνίσματα, αγώνες Special Olympics και Paralympics, Αθλητισμό για Όλους, στοχεύοντας παράλληλα στην Κοινωνική Προσφορά, τον Εθελοντισμό, τις Περιβαλλοντικές Δράσεις και την Επιστημονική Επιμόρφωση.
Η σειρά αγώνων έχει έναν ιδιαίτερο συμβολισμό μιας και στόχος είναι η στήριξη του Συλλόγου γονιών παιδιών με νεοπλασματική ασθένεια «Φλόγα» και παράλληλα η τίμηση της μνήμης του εκλιπόντος παγκόσμιου πρωταθλητή του αθλήματος, Ανδρέα Κιλιγκαρίδη.